Wytwarzanie i gospodarowanie odpadami (ewidencja i sprawozdawczość).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach – do pobrania  poniżej.

UWAGA! TERMIN składania rocznych sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2019 rok został przesunięty do dnia 30 czerwca 2020 r. zgodnie z art. 237 ea ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 150) – do pobrania poniżej.

Zgodnie z art. 76 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. z 2019 poz. 701 z późn. zm.), podmioty sporządzają zestawienia, wyłącznie za pośrednictwem indywidualnego konta w Bazie danych o produktach i  opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) (www.bdo.mos.gov.pl).

Ewidencja odpadów W okresie do dnia 30 czerwca 2020 r. dopuszcza się sporządzanie dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej, z tym, że prowadzenie karty przekazania odpadów lub karty przekazania odpadów komunalnych w formie papierowej jest dopuszczalne, jeżeli przekazujący odpady wystawi kartę przekazania odpadów lub kartę przekazania odpadów komunalnych w tej formie (art. 236a. ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw – Dz. U. z 2020 r. poz. 150). Wzory dokumentów ewidencji papierowej zostały określone w załącznikach od nr 5a do nr 5g ww. zmiany ustawy o odpadach.

W przypadku dokumentów ewidencji odpadów wystawionych do 30 czerwca 2020 r. w formie papierowej trzeba pamiętać, aby niezwłocznie wprowadzić je do systemu BDO. Wprowadzanie tych dokumentów należy zakończyć najpóźniej do 31 lipca 2020 r.

Zgodnie z art. 66 ust. 1 ww. ustawy o odpadach posiadacz odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ilościowej i jakościowej ewidencji odpadów. Posiadacz odpadów – wytwórca odpadów lub osoba fizyczna, osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów; domniemywa się, że władający powierzchnią ziemi jest posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości (art. 3 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy). Wytwórca odpadów – każdy, którego działalność lub bytowanie powoduje powstanie odpadów (pierwotny wytwórca odpadów), każdy, kto przeprowadza wstępna obróbkę, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów; wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej (art. 3 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy).

Ewidencję odpadów należy prowadzić przy użyciu następujących dokumentów: - karty ewidencji odpadów, prowadzone dla każdego rodzaju odpadu odrębnie; - karty ewidencji komunalnych osadów ściekowych; - karty ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego; - karty ewidencji pojazdów wycofanych z eksploatacji; - karty przekazania odpadu.

Obowiązujące od 1 maja 2019 r. wzory dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów znajdują się w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. z 2019 r. poz. 819) – do pobrania poniżej.

Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy: 1. wytwórców: - odpadów komunalnych; - odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów; 2. osób fizycznych i jednostek organizacyjnych niebędących przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne; 3. podmiotów, o których mowa w art. 45 ust. 1 pkt 1; 4. rodzajów odpadów lub ilości odpadów określonych w rozporządzeniu.

Rodzaje odpadów lub ich ilości, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określone są w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 314) – do pobrania poniżej.

Posiadacz odpadów prowadzący ewidencję zobowiązany jest do sporządzania i przekazywania marszałkowi województwa zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów (w tym również zbiorczych zestawień danych o komunalnych osadach ściekowych).

UWAGA! Zgodnie z art. 237a. 1. podmioty, o których mowa w art. 73 i 75, obowiązane do sporządzania i składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów (na podstawie art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185 poz. 1243 ze zm.) sporządzają i składają je, za rok 2015 i za rok 2016, stosując przepisy dotychczasowe.

Zgodnie z art. 237aa. 1. podmioty, o których mowa w art. 73 i 75, obowiązane do sporządzania i składania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów (na podstawie art. 37 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach - Dz. U. z 2010 r. Nr 185 poz. 1243 ze zm.) sporządzają i składają je, za rok 2017 i za rok 2018, stosując przepisy dotychczasowe.

Kody i rodzaje odpadów, którymi należy posługiwać się prowadząc ewidencję odpadów oraz sporządzając zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do unieszkodliwiania odpadów znajdują się w Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1923) – do pobrania poniżej.

Zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do unieszkodliwiania odpadów należy sporządzać na podstawie prowadzonej przez cały rok ewidencji odpadów.

Rejestr oraz Bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce opakowaniami (BDO) tworzy się najpóźniej  do dnia 24 stycznia 2018 roku (zgodnie z art. 234 ust. 1 oraz art. 238 ust. 1 ustawy o odpadach).

Minister Środowiska ogłosi w formie komunikatu w Dzienniku Urzędowym "Monitor Polski" informację o dacie utworzenia BDO, w tym rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących opakowaniami (zgodnie z art. 238 ust. 2 ustawy o odpadach).

Sankcje: Kto wbrew obowiązkowi nie sporządza i nie przekazuje zbiorczych zestawień danych o odpadach marszałkowi województwa lub wykonuje ten obowiązek nieterminowo lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny (dotyczy sprawozdań za 2015 rok i kolejnych). Do złożonych zbiorczych zestawień danych stosuje się przepisy dotychczasowe, czyli administracyjną karę pieniężną w wysokości 500 zł którą, w drodze decyzji, wymierza wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Wzory sprawozdań: 2013 r. - 2018 r. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2010 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 249 poz. 1674) – do pobrania poniżej.

Przykład wypełnienia zbiorczego zestawienia danych o odpadach dla wytwarzających odpady – do pobrania poniżej.

Sporządzając sprawozdanie należy wypełnić tylko te działy, które Państwa dotyczą.

W ewidencji odpadów oraz w zbiorczych zestawieniach danych o odpadach obowiązującą jednostką jest Mg, czyli tona.

Przelicznik jednostek: 1 Mg = 1 tona = 1000 kg 0,001 Mg = 1 kg 0,010 Mg = 10 kg 0,1000 Mg = 100 kg

Zbiorcze zestawienie danych, o którym mowa powyżej, wytwórca lub posiadacz odpadów zobowiązany jest przedłożyć marszałkowi województwa w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego Departament Środowiska Plac Teatralny 2 87-100 Toruń

Załączniki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>